• گل بیست و چهار : 09123242312 - 22097707

  میزان نور گیاهان آپارتمانی

  تهیه خاک مناسب، تنظیم آبیاری و ثابت نگه داشتن درجه حرارت نه تنها مشکل نیست بلکه به راحتی می توان نیازهای گیاهان خانگی را دراینگونه موارد رفع نمود. ولی مسئله نور کمی بغرنج و مشکل است به طوری که به جرات می توان گفت که گیاهان زینتی منازل از نظر میزان نور کافی در محل مناسب خود قرار نگرفته اند.گیاهانی که منشا و موطن اصلی آنها جنگلهای انبوه و تاریک است تحمل و مقاومت در سایه را به خوبی از خود نشان می دهند، گیاهانی که در منازل احتیاج به نور متوسط یا نور غیر مستقیم آفتاب دارند گیاهانی هستند که منشا و موطن آنها حاشیه جنگل ها بوده و بالاخره جایگاه اصلی گیاهانی مانند گیاهان گلدار در فضای باز جنگل بوده است. در نتیجه گیاهان خانگی با منشا سه گانه بالا احتیاجات نوری متفاوتی از خود نشان داده و هر کدام از آنها شرایط خاص خود را طالب هستند.
  شرایط محیطی گیاه مانند آب و خاک و حرارت و رطوبت و آفات و امراض در اکثر موارد به صورت توام عمل نموده و چه بسا ممکن است عوامل مختلف محیطی علایم یکسانی را در گیاه به ظهور برسانند، در صورتی که گلدان شما مسئله ای بنام آب و یا خاک و حرارت و تغذیه ندارد علائم فهرست شده زیر مربوط به کمبود یا شدت نور است؛ آنها را به دقت مطالعه فرمایید.

  @
  چنانچه برگ های گیاه رنگ پریده و مخصوصا برگ های جدید بی رنگ هستند گیاه از کمبود نور در رنج است و شایسته است گلدان را به محل پر نورتری منتقل نمایید.
  @
  از دیگر علائم کمبود نور دراز شدن ساقه ها و زیاد شدن فاصله بین دو برگ است.
  @
  کلمه خسته بودن تنها به انسان اختصاص ندارد، بعضی مواقع گیاه واقعا خسته به نظر می رسد. کمبود نور می تواند گیاه را خسته نمایش دهد.
  @
  برگهای جدید در نور کم بسیار ریز و ساقه ها علفی و ترد و شکننده، طول دمبرگ ها درازتر از معمول، رنگ برگ ها سفیدفام، غنچه ها کوچک، گل ها کم پشت و کمرنگ می گردند.
  @
  در اکثر مواقع وجود لکه های سوخته روی برگ ها از علائم تابش نور زیاد و مخصوصا نور وسط روز است.
  @
  عبور نور از شیشه و برخورد آن با برگ ها باعث ایجاد لکه های سوخته زنگ مانند روی آنها می گردد.
  @
  قطرات آب هم مانند شیشه نور را از خود عبور میدهند، به همین علت نباید اجازه داد گیاه در آفتاب غبارپاشی شود و یا قطرات آب حاصله از آبیاری بر روی برگ ها به جا ماند.
  @
   
  نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم بهترین محل برای اکثر گیاهان خانگی است. اگر چه این در مورد گیاهان سایه پسند صادق نیست. سعی نمایید که شیشه ها همیشه تمیز باشند.
  @
  از پرده ها به عنوان عامل زیاد و کم کننده شدت نور استفاده نمایید.
  @
  خاصیت نورگرایی گیاه مثبت است بدین معنی که برگها و ساقه ها تمایل به نور داشته و خود را به طرف آن متمایل می نمایند. گلدان راهرو 15 روز یک بار 90 درجه بچرخانید تا کلیه اندام گیاه از نور با شدت یکسان بهره مند گردند.
  @
  با ابری شدن هوا می توانید گیاهان را به پنجره نزدیکتر نمایید، ولی مواظب  تماس برگ ها با شیشه های سرد در شب های زمستان باشید.
  @
  چنانچه گیاهان خود را در پاسیو نگهداری می نمایید، پاشیدن موادی مانند شیر آهک بر روی شیشه ها جهت جلوگیری از تابش اشعه مستقیم آفتاب و سوزاندن برگ ها از فروردین تا مهر ماه الزامی است، بدیهی است در پاییز و زمستان شیشه ها باید تمیز باشند.
  @
  اصولا محل با نور کافی در آپارتمان ها کم و تعداد گلدان های مورد نگهداری زیاد است سعی نمایید هر چند وقت یکبار جای گلدان ها را تعویض نمایید مواظب باشید که انتقال از محل پر نور به سایه ساده ولی از سایه به آفتاب باید تدریجی و گام به گام باشد. نیاز گیاهان گلدار به نور به مراتب بیشتر از گیاهان برگی است.
  @
  نیاز نوری گیاهان برگ رنگی و همچنین واریته های برگ ابلق از گیاهانی با برگ سبز یکدست بیشتر است.
  @
  در صورت نیاز به نور مصنوعی در شرایط خاص به جای استفاده از لامپ های معمولی که انرژی حرارتی زیادتری دارند، از لامپ های فلورسنت استفاده نمایید.